3 důvody, proč přejít na minerální filtr
Jaký je rozdíl mezi chemickým a minerálním filtrem?
V kosmetickém průmyslu existují dva druhy SPF filtrů. Chemické a tzv. minerální. Chemické filtry fungují tak, že absorbují UV záření a následně ho přemění na teplotu. Tento proces se nazývá fotochemická reakce. UV záření se tak v podstatě neutralizuje a nepůsobí již na pokožku. Minerální filtry vytvářejí fyzickou bariéru na povrchu pokožky, která odrazí UV záření pryč od pokožky. Fungují jako takové zrcadlo, nevstřebávají se do pokožky, ale zůstávají na jejím povrchu. Hlavními složkami minerálních filtrů jsou oxid titaničitý a oxid zinečnatý, který Yage využívá jako ochranu před sluncem v přírodním CC krému Golden Shield.
1) Bezpečnější volba pro životní prostředí
Minerální filtry jsou šetrnější k životnímu prostředí, protože neobsahují chemické látky, které by mohly poškozovat korálové útesy a další mořské ekosystémy. Již je známá skutečnost, že používání běžných opalovacích krémů s chemickými filtry souvisí s přeměnou podmořského prostředí a např. i s blednutím a odumíráním korálových útesů. V roce 2021 Havaj nebo části Mexika používání opalovacích krémů s těmito filtry zcela zakázaly. Postupně se přidávají další země.
2) Minerální filtry se neabsorbují do pokožky
Minerální filtry na rozdíl od chemických filtrů pracují na principu odrazu a nepotřebují žádnou dobu na aktivaci. Jde o namleté mikročástice minerálů, které se běžně vyskytují v přírodě. V podobě emulze jde o bezpečnou látku. Minerální filtry se nevstřebávají do pokožky, protože mají moc velké molekuly, neproniknou pod povrch, obsažené látky nemají šanci absorbovat do krve. Tím se snižuje riziko podráždění pokožky a možných alergických reakcí, které mohou nastat u opalovacích přípravků s chemickými filtry.
Běžné opalovací krémy mohou obsahovat látky jako kyselinu benzoovou, methyl anthranilát, octinoxid až po toxický oxybenzon, který se vyrábí z ropy a obsahuje jej kolem 70 % opalovacích produktů na trhu. Oxybenzon patří mezi známé endokrinní disruptory a může narušit činnost štítné žlázy. Je také spojován s kožními alergiemi, či sníženou plodností.
3) Šetrné i k citlivé pokožce
Minerální filtry snižují riziko podráždění a alergií. Pokud máte citlivou pokožku nebo máte malé děti, pravděpodobně jste se setkali s problémy spojenými s alergiemi na chemické složky v kosmetických produktech. Minerální filtry se často doporučují právě pro citlivou pokožku, protože je u jich méně pravděpodobné, že vyvolají podráždění, nebo alergické reakce. Díky svému fyzikálnímu mechanismu působení na pokožku jsou mnohem šetrnější, což z nich činí ideální volbu pro celou rodinu.